Alfa, théta agyhullámok, tudattalan és én-építés 1. 

2025.01.20

Most elsősorban nem a tudattalan analitikus megközelítését szeretném elmagyarázni. Pusztán azt szeretném körül járni, hogy vajon azok a relaxációs, illetve módosult tudatállapotokban elmondott mantraszerű mondatok valóban hatnak-e az énszerveződésünkre, vagy üzleti fogásnak tekinthetőek? Új reneszánsza nyílt az online hipnoterápiáknak, a tudatosság hanganyagoknak, hangterápiának. Ugye, ha valóban a tudattalan szintjére lehet juttatni ezeket a kellemes zene alatt elmondott pozitív üzeneteket, akkor az sok embernek segíthet, akiknek a beszélgetős helyzet nem válik be, vagy akár nem megfizethető.  Persze a kérdés második része a tudatosulás folyamatára kell, hogy vonatkozzon. Hogyan fognak hatást gyakorolni a tudattalanban  "leküldött" üzenetek a személyiség működésére. 

Napjainkra az a folyamat, hogy a "küszöb alatt" üzeneteket lehet a tudatunkba juttatni; a reklámiparban alkalmazott manipulációs technikák egyike. De anno a forradalom 19. században kezdődött: a kor kiemelt kutatási területe volt a pszichofiziológia, az ingerek tudatosulásának folyamata, ekkor született meg például az ingerküszöb fogalma. A bementi ingerek kétféle formája létezik: az egyik a "küszöb alatti", tehát nem észrevett, nem tudatosult, illetve a megfogalmazható, tehát a tudatunk által észrevett forma. Dixon foglalta rendszerbe, hogy kilenc érzékelés módból mely módok érzékelhetőek, s melyek kerülnek a küszöb alá.  Ezzel kapcsolatos fiziológiai eszmefuttatáshoz melegen ajánlom Ádám György professzor könyvét (Rejtőzködő elme, Vince kiadó, 2004).

A hangterápiát, vagyis a rezgésekkel való gyógyítást több ősi kultúra ismerte és alkalmazta. Az ókori Görögországban, Egyiptomban, Kínában, Japánban és Tibetben, illetve az ausztrál őslakosok is ismerték. Sok kutatás foglalkozik a hangok és a mozgás (jóga, thai chi) stresszre gyakorolt hatásaival. A légzésre és az izomtónusra kifejtett hatáson keresztül már el is jutottunk az idegrendszerig, a nervus vágus, vagy bolygóideg, a X. agyideg kiemelkedő szerepéig. Az ezzel foglalkozó irányzatot a polivagális elmélet tárgyalja részletesen (korábbi cikkemben én is írtam róla). S már kifejezetten a vegetatív idegrendszer hatalma alá tartozó, akaratlagosan nem befolyásolható rendszert célzó, nervus vagus terápiákat is kipróbálhatjuk. 

Készítsd el weboldaladat ingyen!